Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje
Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje

Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje

Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje (ZZS OK) je příspěvkovou organizací zřizovanou Olomouckým krajem a poskytuje přednemocniční neodkladnou péči osobám se závažným postižením zdraví nebo v přímém ohrožení života na základě tísňového volání na tísňovou linku 155. ZZS OK působí v okresech Jeseník, Olomouc, Prostějov, Přerov a Šumperk na území o rozloze 5262 km2 s počtem obyvatel přes 636 000.

Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje disponuje 29 výjezdovými skupinami na 15 výjezdových základnách, jejíchž rozmístění je dáno plánem pokrytí území kraje. Podle složení a povahy činnosti se výjezdové skupiny ZZS OK člení na týmy rychlé lékařské pomoci (RLP), rendez-vous (RV) či letecké záchranné služby (LZS), jejichž členem je lékař a na výjezdové skupiny rychlé zdravotnické pomoci (RZP), jejichž členy jsou nelékařští zdravotničtí pracovníci.

Výjezdová činnosti ZZS OK je řízena na základě pokynu zdravotnického operačního střediska (ZOS), které  přijímá tísňové hovory na tísňové lince 155 z celého území Olomouckého kraje, provádí vyhodnocení jednotlivých událostí, vysílání a řízení výjezdových skupin ZZS OK vč. letecké záchranné služby. V případě nutnosti operátoři ZOS poskytují telefonicky asistovanou první pomoc či telefonicky asistovanou neodkladnou resuscitaci.

 

Kontaktní osoba:

Dana Seidlová

+420 725 977 776

dana.seidlova@zzsol.cz